Рідкокристалічним станом речовини називається такий стан, властивості якого є проміжними між властивостями твердого кристала й рідини. Агрегатні стани речовин поділяються на три види: твердий, рідкий і газоподібний, однак такий поділ не відбиває внутрішньої будови речовини, ступеня впорядкованості її частинок. Деякі речовини (скло, смоли) мають властивості, характерні й для твердих, і для дуже в'язких переохолоджених рідин. Зокрема, деякі органічні матеріали переходять із твердого стану в рідкий у кілька етапів, що включають утворення нової фази, яку називають рідкокристалічним станом (рідким кристалом).
Уперше утворення нової, незвичайної фази відзначив австрійський ботанік Рейнітцер у 1888 р., коли вивчав властивості отриманої ним нової органічної речовини — холестерилбензоату. Однак холестеринбензоат — не унікальна речовина. Було виявлено ще чимало таких самих речовин і запропоновано назвати їх рідкими кристалами (РК).
Рідкі кристали — особливий стан деяких органічних речовин, у якому вони характеризуються текучістю та властивістю утворювати просторові структури, подібні до кристалічних. Рідкі кристали утворюються в речовинах із видовженою формою молекул, взаємна орієнтація яких зумовлює анізотропію їх фізичних властивостей.
Рідкі кристали дуже чутливі до змін зовнішніх умов. Наприклад, навіть за незначної зміни температури, тиску, електричного або магнітного полів вони можуть змінювати свій колір.
Ця властивість рідких кристалів використовується в різних приладах, наприклад у рідкокристалічних медичних термометрах. Особливо широко застосовуються рідкі кристали для виготовлення дисплеїв — від годинників і мобільних телефонів до комп'ютерів і телевізорів.
очень полезна инфа
ОтветитьУдалитьk
ОтветитьУдалить👍👍👍
УдалитьДякую за інформацію, було дуже корисно!
ОтветитьУдалить